Minuteman Samoyed Club Specialty

The Specialty was held at the
Thanksgiving Classic Cluster

The Minuteman Samoyed Club Specialty

The Thanksgiving Classic Cluster was held  Thursday 11/19 through Sunday 11/22 on the grounds of the Eastern States Exposition in West Springfield, MA. The host clubs were Holyoke, Windham County, South Windsor, and Springfield KCs.
Minuteman Samoyed Club’s regional specialty show
included puppy/veteran/working sweeps, on Saturday, Nov 21st, and there was a supporting the entry on Sunday, Nov 22nd.
             Saturday SPECIALTY judge:  Eric Ringle
sweeps:  Olga Evelyn
        Sunday breed judge:  Karen McFarlane
These were “Show and Go” events. No spectators were allowed. Masks and waivers were required. COVID guidelines were followed.

Results from the Specialty

Minuteman Samoyed Club, Inc

Designated Specialty, South Windsor KC, W Springfield MA

Saturday, November 21, 2020

Sweepstakes – Puppy (7 Dogs, 8 Bitches)

Judge: Ms Olga K Evelyn

Dogs, Puppy 6 to 9 Months (1 entered)

1 Alpine Glo’s Jubilant Melody At Wedgewood – A Storm-Gould / C Montgomery

Bitches, Puppy 6 to 9 Months (2 entered, 1 absent)

1 Pearl-Sanorka Flip Flops In The Sand – D Dupont / D Walther

Dogs, Puppy 9 to 12 months (3 entered)

1 Skilo Bear’s Heart On The Mend – H Sullivan

2 Moonlighter’s Grand By Design – M Libby / T Libby / J Nonhof

3 White Nebula’s Enchanted Sabre Dance – E Wong

Bitches, Puppy 9 to 12 months (3 entered)

1 White Magic’s Little Wing – D James

2 Seasand’s Tikaani – D Harsch

3 White Nebula Feeling The Love At Samsong – P Richards / E Wong

Bitches, Junior 12 to 15 months (1 entered)

1 Polar Mist Fire Heart Of Gold – D James / B James

Dogs, Junior 15 to 18 months (2 entered, 1 absent)

1 Sterling’s Incurable Romantic Under The Starlight – J Mather / X Zhang / Dr M McNeil

Bitches, Junior 15 to 18 Months (2 entered, 1 absent)

1 Ch Samtasia’s Sparkling Jelena With A Dash Of Panache – L Carman / L Carman

Best in Puppy Sweepstakes

White Magic’s Little Wing (B 9-12)

Best of Opposite Sex to Best in Puppy Sweepstakes

Skilo Bear’s Heart On The Mend (D 9-12)

Sweepstakes – Veteran (3 Dogs 1 Bitches)

Judge: Ms Olga K Evelyn

Dogs, Veteran 7-10 yrs (3 entered, 1 absent)

1 GCHS Cuvee’s Insignia At Sterling – Dr M McNeil / K Allison / K Allison

2 Ch Pearl Razzle Me Dazzle Me – D Dupont-Walther / E Buhaly

Bitches, Veteran 10 Years and over (1 entered, 1 absent)

Best in Veteran Sweepstakes

GCHS Cuvee’s Insignia At Sterling (D 7-10)

Sweepstakes – Working (0 Dogs 1 Bitch)

Judge: Ms Olga K Evelyn

Bitches, Working (1 entered)

1 Dazz-L-Ings Purple Mountain Majesty RN BN CGC TKI – L Perry

Best in Working Sweepstakes

Dazz-L-Ings Purple Mountain Majesty RN BN CGC TKI

Regular Classes (14 dogs – 17 bitches)

Judge: Mr Eric Ringle

Dogs (14 Dogs = 5 Points)

Dogs, Puppy 6 to 9 Months (1 entered)

1 Alpine Glo’s Jubilant Melody At Wedgewood – A Storm-Gould / C Montgomery

Dogs, Puppy 9-12 Months (3 entered)

1 Skilo Bear’s Heart On The Mend – H Sullivan

2 Moonlighter’s Grand By Design – M Libby / T Libby / J Nonhof

3 Vanderbilt’s Easy Rider – J Elford / B Elford

Dogs, 12 – 18 months (2 entered, 1 absent)

1 Sterling’s Incurable Romantic Under The Starlight – J Mather / X Zhang / Dr M McNeil

Dogs, Bred By Exhibitor (2 entered)

1 White Nebula Enchanted Sabre Dance – E Wong

2 Dazz-L-Ing’s Magical Night Divine – L Perry

Dogs, Open (6 entered, 2 absent)

1 White Magic’s Dream Weaver – J Ortiz DVM / D Collier / H Shannon

2 North’Star Xeamady – M Sullivan

3 Polar Mist Don’t Poke The Bear – L Gearty / T Gearty

4 Vanderbilt’s Noir – S Danza / J Elford

Winners Dog

Skilo Bear’s Heart On The Mend (D 9-12)

Reserve Winners Dog

White Magic’s Dream Weaver (Open)

Bitches (17 Bitches = 5 Points)

Bitches, Puppy 6 to 9 Months (2 entered, 1 absent)

1 Pearl-Sanorka Flip Flops In The Sand – D Dupont / D Walther

Bitches, Puppy 9 to 12 months (3 entered)

1 White Magic’s Little Wing – D James

2 White Nebula Cotton Candy Tofu Cutie – Y Bao / R Wu

3 Seasand’s Tikaani – D Harsch

Bitches, Puppy 12 to 18 Months (1 entered)

1 Polar Mist Fire Heart Of Gold – D James / B James

Bitches, Bred By Exhibitor (6 entered, 1 absent)

1 Kudla’s She Likes It Steep And Deep – H Hubbard / N Jossem

2 White Nebula Feeling The Love At Samsong – P Richards / E Wong

3 Pearl-Sanorka Dawn Of A New Era – D Dupont / D Walther

4 Sterling’s Song Of The Knight – Dr M McNeil

Bitches, Open (5 entered, 2 absent)

1 Pesles Azul Silver – P Freudig / C Freudig

2 Alpine Glo’s Signature Image – C Montgomery

Winners Bitch

White Magic’s Little Wing (9-12)

Reserve Winners Bitch

Kudla’s She Likes It Steep And Deep (BBE)

Dogs, Veteran 7-10 years (2 entered, 1 absent)

1 Ch Pearl Razzle Me Dazzle Me – D Dupont  / D Walther

Bitches, Veteran 10+ years (1 entered, 1 absent)

Best of Breed (8 Dogs  8 Bitches, 2 absent)

Best of Breed/Working Group 3

GCH White Magic’s Bear N It All! – A Ginise / M Ginise / C Collier (5 G Ch points)

Best of Opposite Sex to Best of Breed

White Magic’s Little Wing – D James

Select Dog

CGHS Alpine Glo’s Moving In Style – G Burgoyne / C Montgomery (5 GCh points)

Select Bitch

GCH Alpine Glo’s Always A Lady – C Montgomery (5 GCh points)

Best of Winners

White Magic’s Little Wing (B 9-12)

Award(s) of Merit

Ch Pearl Razzle Me Dazzle Me – D Dupont / D Walther (D 7-10)

Best Puppy in the Regular Classes

White Magic’s Little Wing – D James (B)

Best Bred-By-Exhibitor

Kudla’s She Likes It Steep And Deep – H Hubbard / N Jossem 

Best Of Breed Owner-Handled

White Magic’s Little Wing –  D James (B)

Congratulations to all the winners and thank you to all the exhibitors who took part.